ĽAN TKANINA

Úvod ĽAN TKANINA

Ľanové tkaniny sa označujú za najlepšie prírodné materiály. Ľan je čisto ekologický materiál pri jeho pestovaní sa nepoužívajú žiadne hnojivá ani pesticídy, pri výrobe ľanovej tkaniny nie sú potrebné ani chemické úpravy. Ľanové tkaniny sú z hľadiska trvácnosti najsilnejšie a najpevnejšie sú odolné voči zo dratiu a dlhodobým používaním sa vlastnosti ľanu zlepšujú. Ľanové plátno má antibakteriálne účinky a preto je vhodné pre alergikov taktiež neelektrizuje a preto nepriťahuje prach. Ľan v lete chladí a v zime hreje, výborne odvádza vlhkosť a rýchlo schne. Ľanové oblečenie je priedušné a má termoregulačné vlastnosti. Ľanová tkanina dokáže absorbovať až trojnásobok svojej suchej váhy, to oceníte najmä v kuchyni.


Napriek tomu že výroba ľanového plátna je oveľa náročnejšia a drahšia ako výroba bavlny záujem o ľanové tkaniny stále rastie pre jeho vynikajúce vlastnosti. Veľmi obľúbená je posteľná bielizeň, oblečenie, závesy, utierky, obrusy, vankúše...atď.

Ľanové tkaniny sú pevné a dobre sa perú, čím viac budete ľan prať tým bude príjemnejší a belší to ak ho budete sušiť na slniečku. Ľanové tkaniny sú prirodzene krčivé to sú vlastnosti všetkých čisto prírodných materiálov.


Ako výrobky oprať?


Ľanové výrobky operte po prvý krát vo vlažnej vode 30st.C. a nepoužívajte bieliace prášky. Opakovane už môžete prať s ostatným prádlom podobnej farby.

Výrobky perte vo veľkom množstve vody pretože majú vysokú savosť. Pri praní v práčke nastavte vhodný program na pranie ľanu. Biele tkaniny môžete oprať do 95st.C farebné do 60st.C.


Škvrny na ľanových výrobkoch môžete ľahko odstrániť no musíte to urobiť pokiaľ ešte škvrna nezaschla. Niektoré škvrny odstránite aj pri praní vo vlažnej vode za pomoci mydla alebo pracieho prášku.


Ako na škvrny?


Škvrna od čokolády

Premyťe ľanový výrobok  mydlom alebo pracím práškom v teplej vode a potom vyprerte


Škvrna od džúsu

Premyťe výrobok pod studenou vodou a potom vyperte.


Škvrna od kozmetiky

Zašpinené miesto potrite mydlom, alebo nalejte tekutý prací prášok a dajte vyprať.


Škvrna od krvi

Namočte výrobok do studenej vodý a potom vyperte.


Škvrna od vosku

Vosk z výrobku odlúpnite a potom miesto prekrite papierovou vreckovkou a prežehlite horúcou žehličkou bez pary pokiať škvrna nezmizne.


Škvrna od trávy

Vyperte pracím práškom na bielenie, to platí ale len pre biele výrobky.


Mastné škvrny

Na mastnú škvrnu nalejte tekutý odstranovač mastných škvŕn. pomáhajú aj prípravky na umývanie riadu a potom vyperte.


Škvrna od blata

Prepláchnite v teplej vode s práškom na pranie a potom vyperte.

 


Ako ľan šetrne usušiť

Nežmýkajte odev pred sušením predídete takto krčeniu.

Oblečenie alebo výrobky z ľanu nesušte na priamom slnku.

Taktiež nesušte ľanové oblečenie a ľanové výrobky v sušičke ľan schne veľmi rýchlo a v sušičke by ste ho mohli presušiť. 

 

 

Ako ľan vyžehliť?

Ľanové oblečenie a ľanové výrobky žehlite ešte vo vlhkom stave horúcou žehličkou a parou. Žehlite z rubovej strany predídete tak lesku od žehličky. Ak je ľan veľmi presušený zvlhčite povrch vodou bude sa vám lepšie žehliť. Ľan sa ľahko žehlí no rýchlo sa krčí to je výsada veľmi kvalitného a pravého ľanu. 

Najvyššia možná teplota na žehlenie je 200°C.Copyright 2015 - 2018 © allek.sk